Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piwo i setka wieczorem, a rano ponad promil alkoholu – 58-latek odpowie za kierowanie pojazdem po alkoholu

„Alkohol i narkotyki" to działania mające na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Wzmożone kontrole mają też ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych, których przyczynami są alkohol i narkotyki. Porannym efektem działań było zatrzymanie kierowcy, który prowadził peugeota mając w organizmie ponad promil alkoholu.

Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe.

Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.

Tak było i dziś rano kiedy przed godziną 7:00 policjanci węgorzewskiej drogówki podczas prowadzonych działań ,,Alkohol i narkotyki” zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę peugeota. Kiedy 58-latek otworzył drzwi pojazdu mundurowi nie mieli wątpliwości co do jego stanu trzeźwości. Badanie potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy. Mieszkaniec Węgorzewa miał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna był zaskoczony takim wynikiem, gdyż jak tłumaczył policjantom od rana nie spożywał żadnego alkoholu. W dalej rozmowie przyznał się do tego, że wieczór spędził z kolegą spożywając piwko, a potem jeszcze ,,setkę”.

W najbliższym czasie nieodpowiedzialny kierowca ze swojego zachowania będzie tłumaczyć się przed sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres nie krótszy niż 3 lata i dodatkowo świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł.

 

Powrót na górę strony