Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zasad etyki zawodowej policjanta

Pamiętamy o zasadach:

Pomimo wielu zadań, które zostały nałożone na funkcjonariuszy Policji z wejściem w życie przepisów ograniczających swobody obywateli w związku z epidemią oraz występowaniem sytuacji nie podporządkowywania się do przepisów prawa, nie zapominamy o zasadach wynikających z ogólnych wartości i norm moralnych uwzględniających specyfikę zawodu policjanta. Zgodnie z zasadami etyki zawodowej policjanta zawartymi w Zarządzeniu nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. w sprawie "Zasad etyki zawodowej policjanta" policjant :

* powinien wykonywać czynności służbowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, rzetelnością, wykazując się odpowiedzialnością, odwagą i ofiarnością.

* we wszystkich swoich działaniach ma obowiązek poszanowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka, w szczególności wyrażający się w:

  1)   respektowaniu prawa każdego człowieka do życia;

  2)   zakazie inicjowania, stosowania i tolerowania tortur bądź nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

* podejmując decyzję o użyciu broni palnej lub zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego, powinien zachować szczególną rozwagę i stale mieć na uwadze charakter tych środków.

* w kontaktach z ludźmi powinien cechować się życzliwością oraz bezstronnością wykluczającą uprzedzenia rasowe, narodowościowe, wyznaniowe, polityczne, światopoglądowe lub wynikające z innych przyczyn.

* powinien przestrzegać zasad poprawnego zachowania, kultury osobistej i dbać o schludny wygląd.

* wykonując zadania służbowe, policjant powinien dostosowywać swoje zachowanie do sytuacji i cech osób uczestniczących w zdarzeniu, w szczególności wieku, płci, narodowości i wyznania, a także uwzględniać uzasadnione potrzeby tych osób.

* powinien dbać o społeczny wizerunek Policji, jako formacji, w której służy i podejmować działania służące budowaniu zaufania do niej.

Powrót na górę strony