Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak w regionie spędzamy święta? Kilka słów o policyjnej służbie w ten szczególny czas

Za chwile święta. Czas spotkań z rodziną, kilka wolnych od pracy dni. Jak spędzamy je na Warmii i Mazurach? Policjanci o swojej służbie w tym szczególnym okresie mówią, jest świątecznie, ale tylko w Wigilię. Potem jesteśmy potrzebni zbyt często. Interwencje domowe, awantury rodzinne, zakłócanie ciszy i spokoju, konieczność doprowadzenia biesiadnika do wytrzeźwienia, to najczęściej robimy podczas świątecznych służb.

Policjanci z regionu mówią, że święta, to rzeczywiście czas spokojniejszy pod względem zdarzeń kryminalnych. Najczęstszymi zdarzeniami są kradzieże, bójki. W czasie ubiegłorocznych świąt policjanci służby prewencyjnej zatrzymali na gorącym uczynku 44 sprawców przestępstw. Najwięcej było tych, którzy jeździli autami po alkoholu – 18, a także podejrzanych o kradzieże - 4 i 3, którym zarzucono bójkę, pobicie, czy uszkodzenie ciała.

Dużo więcej pracy mają patrole pełniące służbę na ulicach. W ubiegłym roku od 24 do 26 grudnia policjanci interweniowali w miejscach publicznych prawie 1340 razy, 307 razy musieli zaprowadzić porządek w domach, założyli 32 Niebieskie Karty. Najspokojniejszym pod tym względem dniem jest Wigilia. „Mówimy do siebie ludzkim głosem – powiedział sierżant z patrolówki. – Choinka, opłatek, dodatkowy pusty talerz sprawiają, że ludzie są dla siebie życzliwsi. Praca dla nas zazwyczaj zaczyna się następnego dnia. Spotkania z rodzinami przy stole, alkohol powodują, że w rodzinach wracają stare żale, niezałatwione sprawy, czy niesprawiedliwy podział majątku i awantura gotowa. W tamtym roku w pierwszy dzień świąt byliśmy wzywani do 130. domów. Przykro słuchać i patrzeć na złość, agresję, wręcz nienawiść zdawałoby się bliskich sobie ludzi.”

Konsekwencją takich interwencji jest doprowadzenie awanturników do wytrzeźwienia – w ubiegłym roku 46 przypadków, do jednostek Policji – 109, do placówek służby zdrowia – 18.

Świąteczne dni to także interwencja policji w ponad 200. wykroczeniach dziennie. W 2013 roku prawie 70% (459) spraw skończyło się pouczeniem, 138. sprawców otrzymało mandaty. Najczęstsze grzechy mieszkańców, to wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji – 243 przypadki, zakłócanie spokoju lub porządku publicznego – 151 spraw i wykroczenia związane z łamaniem przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości – 111 przypadków w czasie ubiegłorocznych świąt.

Atmosfera świąteczna odbija się także na bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W Wigilię, kiedy spieszymy się do swoich rodzin dochodzi do największej liczby wypadków i kolizji. W ubiegłym roku 24 grudnia były to 3 wypadki, w wyniku których 5 osób zostało rannych i 31 kolizji. Rok wcześniej liczba wypadków i rannych była taka sama, było natomiast o 7 kolizji więcej.

Z policyjnej analizy wynika, że w Święta Bożego Narodzenia najczęściej do zdarzeń drogowych dochodzi w godzinach 14.00-22.00, w 2012 – 8 wypadków i 78 kolizji, w 2013 – 6 wypadków i 75 kolizji, w obszarze niezabudowanym – w 2012 – 6 wypadków i 29 kolizji, a rok później 5 wypadków i 40 kolizji. Najczęściej dochodzi do zderzenia bocznego pojazdów – 2012 r. – 1 wypadek, 17 kolizji, w 2013 r. – 2 wypadki i 18 kolizji oraz do najechania na drzewo – 2012 r. 5 wypadków i 5 kolizji, w 2013 r. 1 wypadek i 4 kolizje.

Do największej liczby „świątecznych” zdarzeń drogowych dochodzi z winy kierującego, w 2012 r. było to 8 wypadków i 53 kolizje, a rok później 3 wypadki i 47 kolizji.

Kolejny grzech kierowców – nietrzeźwość. W 2012 roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia policjanci zatrzymali 14. pijanych za kierownicą. W ubiegłym roku już ponad 120 % więcej – 31.  

Jak będzie w tym roku?

Policyjne patrole będą strzegły bezpieczeństwa na ulicach. Funkcjonariusze już uprzedzają o odpowiedzialności za odpalanie fajerwerków, pomimo zakazu. To często oprócz kary mandatu, zagrożenie bezpieczeństwa osób postronnych, czy zwierząt. Warto o tym pamiętać zaczynając zabawę.

Jeśli w swoim otoczeniu zaobserwujemy coś niepokojącego, powiadommy policję. Dotyczy to szczególnie sytuacji, które mogą się dziać za naszą ścianą u sąsiadów. Reagujmy na przemoc. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

Policyjne działania na drogach

Boże Narodzenie to jedne z najbardziej oczekiwanych i rodzinnych świąt. Każdy chce spędzić ten czas w gronie najbliższych osób. Nic więc dziwnego, że w  krajobraz  świąteczny wpisane są także podróże - te  bliskie i często także bardzo dalekie. Wzmożony ruch na drogach zaczyna się już od Wigilijnego poranka.

Podobnie jak w latach ubiegłych policjanci drogówki prowadzić będą wzmożone działania prewencyjno- kontrolne. Policyjne patrole reagować będą na wszelkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, będą sprawdzać jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, sprawdzą stan trzeźwości kierujących.  Szczególną uwagę  zwrócą także na osoby piesze, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinni w warunkach ograniczonej widoczności poza obszarem zabudowanym  używać elementów odblaskowych.

W oba świąteczne dni – 25 i 26 grudnia w godzinach 08.00-22.00 będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyjątkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach.

„Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróży. Odpowiednie przygotowanie aut, odpowiedzialne zachowania oraz empatia wobec innych uczestników ruchu drogowego mogą zdziałać wiele” – podsumowuje mł. asp. Marta Kacprzyńska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

af

 

Powrót na górę strony