Odwiedź KMZB i przekaż informacje o zagrożeniach w Twojej okolicy
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest już znanym sposobem komunikowania się z Policją. Świadczą o tym zgłoszenia mieszkańców naszego regionu. To interaktywne narzędzie jest łatwe w obsłudze i skuteczne w przekazywaniu informacji o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Dzięki funkcjonowaniu KMZB każdy mieszkaniec powiatu węgorzewskiego może mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.
Aplikacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od września 2016 roku. Od tego czasu mieszkańcy powiatu węgorzewskiego zaznaczyli 480 zgłoszeń o zagrożeniach występujących w okolicy, z czego 255 potwierdziło się. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 175 adnotacji. Na kolejnym miejscu jest spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, 78 zgłoszeń, a także niewłaściwa infrastruktura drogowa, 54 zgłoszenia. Z kolei 49 zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania i 19 złej organizacji ruchu drogowego. Inne kategorie wskazywane przez lokalną społeczność to np. grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją oraz wałęsające się bezpańskie psy, jak również akty wandalizmu.
To pokazuje, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców nie są im obojętne. Każdy chce mieć wpływ na bezpieczeństwo okolicy, w której mieszka, uczy się lub pracuje. Taka aktywność i zaangażowanie społeczeństwa powodują możliwość włączenia się w ogólny system poprawy bezpieczeństwa.
Każde zgłoszenie naniesione na mapę zagrożeń jest weryfikowane przez węgorzewskich funkcjonariuszy. W przypadku potwierdzenia takiej informacji podjęte zostaną działania mające na celu wyeliminowanie uciążliwego dla mieszkańców zjawiska.
Pamiętajmy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W przypadku konieczności natychmiastowej pomocy, należy dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.