Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

,,Młody, trzeźwy, rozsądny kierowca” – spotkanie z uczniami

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie zorganizowali debatę społeczną skierowaną do młodych ludzi, której tematem przewodnim był ,,Młody, trzeźwy, rozsądny kierowca”. Na spotkanie z młodzieżą licealną zaproszeni zostali ratownicy medyczni oraz węgorzewscy strażacy. Każdemu z prelegentów przyświecał jeden cel, a mianowicie, uwrażliwienie młodych na konsekwencje jakie niesie za sobą nieodpowiedzialna i brawurowa jazda.

Wczoraj o godzinie 8:00 na sali sportowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie odbyła się debata społeczna ,, Młody, trzeźwy, rozsądny kierowca”

W spotkaniu z młodzieżą oprócz organizatorów uczestniczyli przedstawiciele służb medycznych z Pogotowia Ratunkowego FALCA oraz strażacy  z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie.

Jako pierwszy wystąpił Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie kom. Piotr Wysocki. W swojej prezentacji przedstawił statystykę i najczęstsze przyczyny  zdarzeń drogowych. Omówił również podział sprawców wypadków drogowych ze względu na wiek kierowców. Kom. Piotr Wysocki zaakcentował, że najczęściej  sprawcami zdarzeń drogowych są osoby młode. W swojej prelekcji ujął również  odpowiedzialność karną za jazdę pod wypływem alkoholu, jak również podkreślił ogromne znaczenie prędkości z jaką porusza się pojazd na długość drogi hamowania w przypadku nagłych zdarzeń. Kom Piotr Wysocki przedstawił ideę spotu „Mój wybór życie”, który został zainicjowana przez Komendę Wojewódzką w Olsztynie. Na koniec wystąpienia Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego przekazał młodzieży alkogogle. Są to okulary, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś z promilami alkoholu we krwi. Dzięki temu urządzeniu każdy przyszły i obecny kierowca mógł uświadomić sobie jakie zagrożenie niesie jazda na ,, podwójnym gazie”.

Kolejną część spotkania przeprowadzili ratownicy medyczni. Omówi jak należy zachować się na miejscu zdarzenia drogowego oraz jak udzieli pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Zaprezentowali podstawowe zabiegi resuscytacyjne oraz pozycję boczną ustaloną.

Jako ostatni wystąpili strażacy. Ich prezentacja obejmowała sprzęt używany w akcjach ratowniczych oraz pokaz slajdów z miejsca zdarzeń drogowych.

Podstawowym celem wszystkich osób zabierających głos w spotkaniu było uświadomienie młodych ludzi, że posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami to przywilej, który zobowiązuje. Zaprezentowane treści ukierunkowane były na zwiększenie świadomości uczestników ruchu drogowego, w zakresie zagrożeń jakie za sobą  jazda pod wpływem alkoholu. Dużą uwagę poświęcono również konsekwencjom prawnym i zdrowotnym wynikającym ze spowodowania wypadku drogowego.

Dużym zainteresowanie młodych cieszyła się cześć praktyczna. Każdy uczeń mógł pod okiem instruktora przećwiczyć udzielenie pierwszej pomocy osobie dorosłej jak i dziecku. Młodzi mieli okazję zadać pytanie każdej ze służb biorących udział w debacie.

Powrót na górę strony