Dzielnicowi o Krajowej Mapie Zagrożenia Bezpieczeństwa
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie podczas spotkania z władzami samorządu lokalnego rozpowszechniali ideę „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” i ,,Dzielnicowy bliżej nas”. Podczas spotkania informowali, jak za pomocą nowego narzędzia w szybki i prosty sposób przekazać Policji sygnał o miejscu, w którym potrzebna jest ich interwencja.
Aby dotrzeć z informacją o ,,Krajowej Mapie Zagrożeń” i programie ,,Dzielnicowy bliżej nas”, do jak największej liczby osób, policjanci spotykają się ze społeczeństwem oraz przedstawicielami instytucji współpracujących z Policją.
Wczoraj dzielnicowi asp. Krzysztof Hałas i mł. asp. Agnieszka Filipska wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Miasta. Uczestnikami posiedzenia był Burmistrz Węgorzewa, Wicestarosta Powiatu Węgorzewskiego oraz sołtysi sołectw Gminy Węgorzewo i przedstawiciele zarządu Osiedli Węgorzewa. Podczas spotkania policjanci zaprezentowali, jak za pomocą nowego narzędzia w szybki i prosty sposób przekazać Policji sygnał o miejscu, w którym bezpieczeństwo jest zagrożone.
Dzielnicowi także podczas służb i obchodów informują o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W powiecie węgorzewskim odnotowano już pierwsze zgłoszenia, które są systematycznie weryfikowane, a w przypadku ich potwierdzenia, zadania przekazywane są do realizacji policjantom.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową naszej komendy. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.