TRWAJĄ POLICYJNE DZIAŁANIA „BEZPIECZNE WAKACJE 2016”.
Od 13 czerwca br. węgorzewscy policjanci realizują działania profilaktyczno-prewencyjne pn. „Bezpieczne wakacje 2016”. Celem głównym podejmowanych działań jest czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży zarówno w ruchu drogowym jak i w zakresie bezpieczeństwa osobistego.
Minął kolejny tydzień wakacji. To czas, w którym znacznie wzrasta natężenie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo dzieci, młodzieży oraz osób wypoczywających. Dlatego, jak co roku policjanci prowadzą na terenie całego województwa działania zapobiegawcze. Już w okresie poprzedzającym letni wypoczynek w szkołach naszego powiatu przeprowadzono 30 spotkań z uczniami. W trakcie letniego wypoczynku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie odwiedzili już 24 kolonie i obozy .Funkcjonariusze podczas rozmów profilaktycznych przestrzegali i przypominali o potencjalnych zagrożeniach na jakie narażone są dzieci podczas wakacji oraz uświadamiali najmłodszych w jaki sposób im przeciwdziałać.
Przypominamy, że w trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci, istnieje możliwość przeprowadzenia przez Policję kontroli autobusów przed wyruszeniem w trasę na zorganizowany wypoczynek.
Informację o kontroli prosimy przekazywać do węgorzewskiej komendy z kilkudniowym wyprzedzeniem tel. 87 427 04 00
Policjanci apelują do wszystkich dzieci, rodziców oraz opiekunów aby w czasie wakacji bawić się bezpiecznie i rozważnie !!!
Bezpieczeństwo nad wodą.
Wakacje to odpowiedni czas na przypomnienie wszystkim o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc, jeżeli to możliwe, korzystać z kąpielisk strzeżonych. Jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Gdy idziesz do wody nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – taka sytuacja często kończy się ich utratą. Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie – rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie skacz do płytkiej wody oraz o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.
I najważniejsze - nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu.
Aplikacja!
Uruchomiona została aplikacja „Bezpiecznie nad wodą”, stanowiącą mobilne źródło informacji na temat zasad zachowania w niebezpiecznych sytuacjach, do których może dojść podczas wypoczynku nad wodą. Aplikacja przygotowana została na telefony komórkowe z systemem Android oraz Java. Wersja na iPhona jest dostępna z App Store. Aplikację można bezpłatnie pobrać ze stronyhttp://biz.norbsoft.com/warmia/ .
Policjanci radzą, o czym warto pamiętać.
Jeśli pływasz łodzią żaglową lub innym obiektem pływającym
- uprawnienia
Kierowanie jachtem żaglowym od długości kadłuba powyżej 7,5 m wymaga posiadania patentu żeglarza jachtowego. Patent żeglarza jachtowego można uzyskać już po ukończeniu 14 lat. Brak tego dokumentu może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.
- dokumenty rejestracyjne
Statek polski, używany wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji bez napędu mechanicznego o długości kadłuba powyżej 12 m podlega obowiązkowi wpisu do rejestru statków używanych wyłącznie do celów sportowych lub rekreacyjnych.
Jak nie ma takiego dokumentu – mandat wynosi od 20 – 500 zł
- nietrzeźwość na żaglówce, lub rowerze wodnym
Odpowiedzialność takich osób odbywa się na zasadzie Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. I jeśli żeglarz ma od 0,2 – 0,5 promila – służba kontrolująca go odholowanie łódź do wyznaczonego portu, jeśli natomiast wypoczywający ma 0,5 promila i w górę – jego łódź zostanie odholowana i zapłaci on mandat od 20 do 500 złotych.
Ważne z punktu bezpieczeństwa wypoczywających
- kapoki
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – statek powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa zgodnie z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub dokumencie bezpieczeństwa statku.
W przypadku, gdy statek nie posiada dokumentu rejestracyjnego lub dokumentu bezpieczeństwa (uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej), powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa w liczbie odpowiadającej liczbie osób na nim przebywających.
Za brak kapoków można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 20 – 500 zł (na podstawie art. 62 pkt 2 ustawy o żegludze śródlądowej).
- nie mniej niż 100 metrów od plaży, portu
Na terenie województwa warmińsko–mazurskiego obowiązuje Rozporządzenie Nr 2 Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z dnia 12 kwietnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia zakazu pływania statkiem o napędzie mechanicznym w odległości mniejszej niż 100 metrów od granic kąpielisk zorganizowanych i prowizorycznych, przystani, portów, wypożyczalni sprzętu pływającego, plaż oraz ośrodków rekreacyjno – wypoczynkowych.
Zakaz obowiązuje od 1 maja do 30 września każdego roku. Jego złamanie to koszt od 20 do 500 złotych.
- ratownik może żądać opuszczenia plaży przez osobę nietrzeźwą
Na odpowiedzialność naraża się również osoba, która nie stosuje się do polecenia osoby zarządzającemu obszarem wodnym lub upoważnionej przez niego osoby (np. ratownik na kąpielisku) i wchodzi na obszar wodny lub odmawia opuszczenia takiego obszaru (np. kąpieliska) znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Grozi za to wykroczenie mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych.