Aktualności

Stosowali przemoc – musieli wyprowadzić się z domu

Nie ma przyzwolenia na przemoc domową. Policjanci z węgorzewskiej jednostki podjęli stanowcze działania wobec osób stosujących przemoc domową. Jednego dnia wydali środki prewencyjne wobec mężczyzny i kobiety, którzy dopuścili się przemocy wobec swoich bliskich. Policja przypomina - nie ma i nie będzie przyzwolenia na przemoc domową. Naszym obowiązkiem jest ochrona osób pokrzywdzonych i stanowcze reagowanie na każdą formę przemocy.

Bez wątpienia, kwestie rodzinne to bardzo delikatna sprawa dla każdego z nas. Niestety w wielu domach kłótnie i problemy życia codziennego doprowadzają do przemocy domowej tej psychicznej jak i fizycznej. Paraliżujący strach, bezradność, wstyd, czasem niewiedza, gdzie szukać pomocy powodują, że sprawca staje się coraz bardziej pewny siebie i śmiały w swoim działaniu. Czasami rozmowa z policjantem czy psychologiem pomoże wskazać odpowiednią drogę.

W czwartek (01.01.2026 r.) po godzinie 18:00 policjanci z węgorzewskiej komendy zostali wezwani na interwencję domową. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że nietrzeźwy 32-latkek wszczął awanturę domową. W jej trakcie wyzywał żonę słowami wulgarnymi, uderzał rękoma po całym ciele, szarpał i groził jej pobiciem. Funkcjonariusze wszczęli procedurę Niebieskiej Karty. Mieszkaniec gminy Węgorzewo został zatrzymany. Następnego dnia kryminalni zastosowali wobec niego nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia, a także zakaz zbliżania się do żony i kontaktowania się z nią przez najbliższe 14 dni.

W piątek (02.01.2026 r.) około godziny 01:00 policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na terenie gminy Węgorzewo. Funkcjonariusze zastali tam pijaną 38-latkę. Kobieta wszczęła awanturę podczas której wyzywała swojego męża słowami wulgarnymi, uderzyła dłonią w twarz, szarpała powodując liczne zadrapania na jego ciele. Z relacji pokrzywdzonego żona od około 3 lat stosowała wobec niego przemoc fizyczną oraz psychiczną. Mieszkanka gminy Węgorzewo trafiła za kraty, a po wytrzeźwieniu, dzielnicowi wydali jej nakaz wyprowadzki i zakaz zbliżania się i kontaktu z pokrzywdzonym mężczyzną.

Znęcanie się fizyczne i psychiczne nad osobą najbliższą to przestępstwo, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętaj!

Będąc osobą dotkniętą przemocą lub jej świadkiem nie bądźmy obojętni na krzywdzące, sprawiające ból i cierpienie zachowania. Pamiętajmy, brak reakcji na przemoc stanowi niejako jej akceptację.

Jeśli doświadczasz przemocy albo jesteś jej świadkiem zadzwoń na numer alarmowy 112 lub na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem 800 120 002.

Przypominamy!

Przemoc w rodzinie może dotyczyć każdego, niezależnie od pochodzenia, statusu materialnego, wieku, płci, wykształcenia. Może przybierać formy przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej oraz ekonomicznej. Wszystkie te formy mogą występować jednocześnie albo niezależnie od siebie.

 

Powrót na górę strony