84-latek chciał zainwestować – stracił prawie 13 tysięcy złotych
Prawie 13 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Węgorzewa, który w internecie znalazł informację o programie inwestycyjnym, który rzekomo sygnowany był przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Uznał, iż jest to świetna okazja, by pomnożyć pieniądze. Niestety brak znajomości z dziedziny inwestowania na giełdzie i zaufanie przypadkowym osobom, w żaden sposób niezweryfikowanym podmiotom świadczącym usługi brokerskie, nie mogło się skończyć inaczej jak oszustwem. Apelujemy o rozwagę.
Do węgorzewskich policjantów trafiło zgłoszenie o oszustwie inwestycyjnym. 84-letni mieszkaniec Węgorzewa zaufał całkowicie przedstawicielowi podmiotu pośredniczącemu w obrocie inwestycji i powierzył mu swoje oszczędności. Ofertę szybkiego i „pewnego” zarobku senior zauważył na jednej ze stron internetowych. Był przekonany, że jest to pewne źródło, ponieważ do wzięcia udziału w programie inwestycyjnym zachęcał w reklamie sam Prezes Narodowego Banku Polskiego. Gdy wypełnił formularz, szybko skontaktował się z nim pracownik, który przekazał, że należy wpłacić 200 euro, żeby mógł zacząć inwestować. Mężczyzna przekazał pieniądze i wtedy nawiązał z nim kontakt rzekomy doradca inwestycyjny. Namówił 84-latka na wykonanie przelewów BLIK na łączną kwotę blisko 13 tysięcy złotych. Pieniądze miały być inwestowane na giełdzie i oczywiście przynieść zysk. Gdy w pewnym momencie mężczyzna chciał wycofać się z programu inwestycyjnego i wypłacić pieniądze, uzyskał informację, że na jego koncie powstał dług, który musi spłacić. Wtedy zrozumiał, że padł ofiarą oszustwa i powiadomił o tym policjantów.
Pamiętajmy! Zanim zdecydujemy się na inwestycję, zapoznajmy się ze wszystkimi zasadami, jakie dotyczą takiej działalności, ponieważ proponowane w sieci doradztwo inwestycyjne, może okazać się oszustwem. Dobrze taki zamiar zainwestowania gotówki, na spokojnie przeanalizować z bliskimi.
Sam wizerunek osoby godnej zaufania czy popularnej, nie gwarantuje bezpieczeństwa. W dobie sztucznej inteligencji można posłużyć się wizerunkiem, głosem czy mimiką każdej osoby i wykorzystać je do popełniania przestępstw. Dlatego warto nie działać pochopnie, poświęcić więcej czasu na analizę oferty i poszukać więcej informacji w wiarygodnych źródłach.
Pamiętaj! Nie daj się skusić na łatwy zysk! Zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność. Nie instaluj na telefonie żadnych aplikacji ani nie klikaj w nadesłane linki – w ten sposób oszuści mogą przejąć kontrolę nad twoim telefonem i dostać się między innymi do bankowości elektronicznej.