MIĘDZYNARODOWE SZKOLENIE W KPP WĘGORZEWO Z ZAKRESU PROWADZENIA NEGOCJACJI POLICYJNYCH W DZIAŁANIACH BOJOWYCH
W dniach 16–18 kwietnia 2025 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie odbyło się międzynarodowe szkolenie poświęcone prowadzeniu negocjacji policyjnych w trakcie działań bojowych realizowanych przez Służbę Kontrterrorystyczną Policji. Inicjatorem przedsięwzięcia była Sekcja Negocjacji Wydziału Szkoleniowo-Bojowego Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”. W organizację wydarzenia włączyło się również kierownictwo KPP Węgorzewo z reprezentantem podkom. Robertem Dyczewskim Pierwszym Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Węgorzewie oraz kierownictwo Placówki Straży Granicznej w Węgorzewie reprezentowane przez ppor. Roberta Schaba. Uczestnikami wydarzenia byli funkcjonariusze kadry kierowniczej KPP Węgorzewo, negocjatorzy policyjni Grupy Negocjacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Olsztynie oraz funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. Gościem specjalnym organizowanego szkolenia był negocjator policyjny z Jednostki Specjalnej Policji Łotewskiej „Omega”, który przedstawił specyfikę systemu negocjacji policyjnych w Republice Łotewskiej.
Pierwszego dnia po oficjalnym otwarciu szkolenia z udziałem Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Węgorzewie podkom. Roberta Dyczewskiego, rozpoczęła się część teoretyczna przedsięwzięcia. Pan Komendant przedstawił aktualną sytuację i działania Policji na terenie powiatu węgorzewskiego. W trakcie kolejnego wykładu negocjatorzy policyjni BOA przedstawili założenia reagowania w sytuacji kryzysowej od poziomu powiatowego do poziomu wojewódzkiego z ewentualnym zaangażowaniem na szczeblu centralnym. Opisano zakres działań negocjacyjnych, poszczególne role w zespole negocjacyjnym, a także podkreślono istotę płynnej wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi komponentami.
Drugiego dnia przedstawiono ideę współdziałania zespołu negocjacyjnego z pododdziałem kontrterrorystycznym na poziomie operacji policyjnej. Funkcjonariusz Jednostki Specjalnej Policji Łotewskiej „Omega” przybliżył model kooperacji zespołu negocjacyjnego z pionem bojowym na poziomie taktycznym prezentując studium przypadku, które miało miejsce w 2024 roku w Rydze stolicy Republiki Łotewskiej. Następnie funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie przedstawili i omówili strukturę, zakres działań oraz wykorzystywany sprzęt, całość w odniesieniu do aktualnie realizowanych zadań służbowych w związku z ochroną granicy państwowej. Ostatnim wykładem było przedstawienie przebiegu zdarzenia, które wspólnie realizowane było przez Grupę Negocjacyjną Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Olsztynie oraz Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” w ramach operacji policyjnej prowadzonej na rzecz Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.
Międzynarodowe szkolenie miało szczególny wymiar, a jego charakter oraz lokalizacja dały możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu rozwiązywania sytuacji kryzysowych ze szczególnym uwzględnieniem strefy nadgranicznej zarówno dla funkcjonariuszy Policji jak i Straży Granicznej. Poruszone zostały tematy, których wnioski stały się punktami wyjścia do poszerzenia dalszej współpracy i koordynacji wspólnych działań.