Bezpieczna droga do szkoły
1 września ponownie zabrzmi dzwonek w szkole. W okolicach szkół i na drogach dojazdowych do nich pojawią się dzieci, które w grupach lub pojedynczo będą korzystać z jezdni, przejść dla pieszych, poboczy. Droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu każdego ucznia, aż do następnych wakacji. Pamiętajmy, że droga ta powinna być bezpieczna !
Przez pierwsze dwa tygodnie września Policja prowadzić będzie ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak co roku, w rejonach szkół służbę pełnić będą policjanci, czuwający nad bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Funkcjonariusze będą nadzorowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych i rowerzystów.
Przez cały rok szkolny policjanci będą odwiedzać dzieci ze wszystkich szkół podstawowych w województwie podlaskim. Będą uczyli uczniów najmłodszych klas zachowań, które mają zapewnić im bezpieczeństwo w drodze do szkoły i powrocie do domu. Spotkania są także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby elementów odblaskowych.
Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.
Aby zapewnić bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły, domu należy:
- Wybrać dziecku najbezpieczniejszą trasę, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, oświetlenie ulic itp.
- Rodzice powinni przypominać dziecku że nie można zbaczać z wspólnie ustalonej trasy.
- Dziecko od najmłodszych lat powinno mieć wpajane odpowiednią wiedzę i nawyki z zakresu ruchu drogowego, należy pamiętać, że ucząc dziecko przepisów ruchu drogowego sami nie możemy ich łamać.
- Należy również pamiętać ze nie można dziecka straszyć policjantem, w razie zagrożenia nie zechce podejść do funkcjonariusza, osoby której się boi. Rodzice powinni mówić dziecku że jeśli będzie się czuło w jakiś sposób zagrożone, czegoś będzie się bało i zauważy policjanta to zawsze może podejść i powiedzieć o problemie.
- Dziecku nie należy dawać większych kwot pieniędzy, co uchroni przed możliwością stania się ofiarą kradzieży.
- Dziecko należy również uczulić o kradzieżach w szatniach. Musi wiedzieć że nie powinno zostawiać pieniędzy, kluczy od mieszkania w kieszeniach kurtki. O ewentualnej kradzieży kluczy powinno jak najszybciej poinformować rodziców.
- Dziecku należy również zwrócić uwagę na zagrożenie ze strony obcych, od których nie powinno przyjmować słodyczy, prezentów, nie może mówić obcym gdzie mieszka, o której godzinie wracają rodzice z pracy i gdzie pracują.
Pod żadnym pozorem dziecko nie powinno iść z osoba nieznajomą w jakiekolwiek miejsce, wsiadać do obcego samochodu.
Jeśli obcy człowiek próbowałby je zaczepiać należy pouczyć dziecko, że powinno biec w kierunku gdzie są ludzie ( np. do sklepu) i wołać o pomoc.
Aby uniknąć pogryzienia przez psa nauczmy dziecko że:
- Nie wolno dotykać i głaskać psa bezpańskiego lub obcego bez zgody właściciela.
- Nie powinno się przeszkadzać psu w jedzeniu, zabierać mu kości.
- Nie można drażnić zwierząt, bić i rzucać w nie kamieniami.
Należy pamiętać, że jedynie dziecko świadome zagrożenia będzie unikać nierozsądnych zachowań i skutecznie chronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.
Niech droga do szkoły będzie bezpieczna