Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „PETENT 2024"
Pożar, pakunek przypominający ładunek wybuchowy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, ewakuacja pracowników i petentów, sprawdzenie budynku przez wyspecjalizowane służby. Na szczęście to tylko założenia ćwiczeń dowódczo-sztabowych zorganizowanych przez funkcjonariuszy z węgorzewskiej Policji. Działania pod kryptonimem „PETENT2024” zrealizowane zostały przy współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz dyrekcją Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węgorzewie. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacji kryzysowej.
W poniedziałek (25.11.2024 r.) oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie o godzinie 10:00, otrzymał informację o tym, że w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej z jednego z pomieszczeń wydobywa się dym. Policjant natychmiast skierował na miejsce podległe patrole z wydziału prewencji i ruchu drogowego. Oczywiście jednocześnie na miejsce pojechali także strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie. Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zarządziła natychmiastową ewakuację pracowników i petentów, która przebiegła szybko i sprawnie. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz umożliwili swobodny dojazd pojazdów straży pożarnej. Mundurowi zapewnili również bezpieczeństwo ewakuowanym, a następnie sprawdzili, czy w budynku nie pozostały żadne osoby. Strażacy w trakcie tych czynności zauważyli podejrzany pakunek wyglądem przypominający ładunek wybuchowy. Do działań przystąpili policjanci z przeszkoleniem minersko-pirotechnicznym z węgorzewskiej jednostki oraz policyjni kontrterroryści. W trakcie działań okazało się, że jedna z osób ewakuowanych podłożyła ładunek. Interweniujący policjanci po pościgu zatrzymali mężczyznę. Będąca na miejscu grupa dochodzeniowo- śledcza wykonała czynności procesowe.
Opisane wyżej zdarzenie były to ćwiczenia, które w warunkach zbliżonych do realnych miały na celu doskonalenie współpracy policjantów i strażaków zarówno na szczeblu dowodzenia i kierowania jednostkami, jak i zharmonizowanie działania funkcjonariuszy wykonujących zadania na miejscu. Dodatkowo przeprowadzona ewakuacja pozwoliła na przetrenowanie tego jakże ważnego elementu systemu bezpieczeństwa zbiorowego w tego typu placówkach.