Nie wahaj się i zadzwoń! Twój telefon może uratować komuś życie!
Dni stają się coraz chłodniejsze, a nocą temperatura spada poniżej zera. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach na dworze, czy w miejscach nieogrzewanych, naraża na utratę życia lub zdrowia osoby, które są bezdomne. Nie pozostawajmy obojętni na los osób potrzebujących, dla których opieka w tej porze roku jest szczególnie ważna. Czasami wystarczy tylko anonimowy telefon z informacją, gdzie takie osoby się znajdują, a odpowiednie służby podejmą działanie mające na celu zapewnienie bezpiecznego schronienia.
Policjanci w codziennej służbie reagują na każdą informację związana z ujawnieniem miejsca przebywania osób bezdomnych, które niejednokrotnie wymagają specjalistycznej pomocy medycznej. Bez wahania podejmują działania mające na celu zapewnienie niezbędnej pomocy i zapewniają bezpieczne schronienie w granicach posiadanych kompetencji.
Pamiętajmy, że każda osoba leżąca na przystanku autobusowym, na dworcu, przy sklepie, czy w parku może potrzebować pomocy ale nie potrafi o nią poprosić. Często nie ma możliwości nawiązania kontaktu np. z powodu upojenia alkoholowego. Wystarczy wtedy powiadomić odpowiednie służby takie jak Pogotowie Ratunkowe, Policję.
Zwracajmy uwagę również na tych, którzy próbują znaleźć miejsce dla siebie na strychach, klatkach schodowych, czy piwnicach. Policjanci cyklicznie sprawdzają miejsca, gdzie mogą zastać osoby potrzebujące ofiarując im doraźną i niezbędną pomoc. Dzielnicowi są w stałym kontakcie z instytucjami pomocowymi, które odpowiedzialne są za zapewnienie odpowiedniej opieki skazanym na bezdomność mieszkańcom miasta i powiatu.
Nie wahajmy się w chwilach, kiedy życie i zdrowie innych jest zagrożone. Nie osądzajmy nikogo z góry zakładając, że najbardziej potrzebujący sami wybrali sobie taki los. Pamiętajmy, że niesienie pomocy innym to postawa szlachetna i godna naśladowania.
Informację o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia można uzyskać, dzwoniąc na całodobowy bezpłatny numer: 0 800 100 022.