Hejt, cyberprzemoc i mowa nienawiści tematem spotkania policjantów z uczniami
Ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa odgrywają działania profilaktyczne dotyczące różnych obszarów zagrożeń, dlatego też policjanci węgorzewskiej komendy odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu. W czasie spotkania z młodzieżą rozmawiali o zjawisku internetowego hejtu, cyberprzemocy oraz mowie nienawiści. Mówili też o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzi mogą się spotkać w realnym świecie i radzili jak ich unikać.
We wtorek (29.10.2024 r.) policjantka do spraw profilaktyki oraz dzielnicowy z węgorzewskiej komendy odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu.
Tematem spotkania z młodzieżą uczącą się w klasie VII było uświadomienie młodym ludziom, czym jest hejt oraz w jaki sposób to zjawisko narusza prawa człowieka. Policjanci przestrzegali uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby. St. post Magdalena Hrynkiewicz informowała uczniów o konsekwencjach hejtu, w tym odpowiedzialności karnej. Udzieliła wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji stania się ofiarą takiego zachowania. Radziła uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Zalecała, aby z sieci korzystać w sposób mądry i odpowiedzialny.
Mundurowi wytłumaczyli uczniom również czym jest mowa nienawiści. Informowali, że przestępstwa popełniane z nienawiści to szczególny rodzaj przestępczości, którego ofiarami padają osoby z uwagi na ich niezbywalne i charakterystyczne cechy, takie jak: rasa, narodowość, pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, czy orientacja seksualna.
Policjanci tłumaczyli także uczniom, co to jest demoralizacja, czyn jest czyn karalny i co grozi młodemu człowiekowi, który nie potrafi dostosować swojego zachowania do obowiązujących norm i zasad. Wspólnie ustalali jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i jak postępować, aby nie wejść w konflikt z prawem.