Hejt, cyberprzemoc i uzależnienia od środków odurzających tematem spotkania policjantki z uczniami
Policjantka węgorzewskiej komendy wspólnie z przedstawicielką sanepidu odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie. W czasie spotkania z młodzieżą rozmawiały o zjawisku internetowego hejtu, cyberprzemocy. Mówiły też o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzi mogą się spotkać w realnym świecie i radziły jak ich unikać. Poruszyły bardzo ważną kwestię uzależnień od środków odurzających i innych używek.
W poniedziałek (16.09.2024 r.) st. post. Magdalena Hrynkiewicz zajmująca się problematyką nieletnich wraz z Dorotą Kozian przedstawicielką Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemioliogicznej w Węgorzewie odwiedziły uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie. Tematem spotkania z młodzieżą uczącą się w klasach VIII było uświadomienie młodym ludziom, czym jest hejt oraz w jaki sposób to zjawisko narusza prawa człowieka. Policjantka przestrzegała uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby. Informowała uczniów także o konsekwencjach hejtu, w tym odpowiedzialności karnej. Udzieliła wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji stania się ofiarą takiego zachowania. Radziła uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Zalecała, aby z sieci korzystać w sposób mądry i odpowiedzialny.
Przedstawicielka sanepidu omówiła zagrożenia dla zdrowia i konsekwencje wynikające z używania substancji psychoaktywnych, ze szczególnym uwzględnieniem papierosów tradycyjnych, e- papierosów, alkoholu, dopalaczy, narkotyków i innych używek. Nie zabrakło również informacji o napojach energetycznych, lekach OTC i odżywkach pozyskiwanych z niepewnych źródeł.
Policjantka tłumaczyła także uczniom, co to jest demoralizacja, czyn jest czyn karalny i co grozi młodemu człowiekowi, który nie potrafi dostosować swojego zachowania do obowiązujących norm i zasad. Wspólnie ustalali jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i jak postępować, aby nie wejść w konflikt z prawem.