Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące, mimo tego wsiadł za kierownicę

Policjanci z węgorzewskiej drogówki zatrzymali do kontroli 34-latka, który bez uprawnień kierował osobowym oplem. W czerwcu bieżącego roku za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym zostało mu ono zatrzymane na okres 3 miesięcy. Teraz okres na jaki będzie miał zatrzymane uprawnienia do kierowania wydłuży się do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie za kierownicą oznaczać już będzie popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

We wtorek (27.08.2024 r.) około godziny 07:00 policjanci na jednej z ulic Węgorzewa zauważyli pojazd, za kierownicą którego siedział mężczyzna, który prawdopodobnie miał już zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. W związku z tym mundurowi zatrzymali osobowego opla do kontroli drogowej. W trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze potwierdzili swoje podejrzenia. Siedzący za kierownicą 34-letni mieszkaniec gminy Pozezdrze około dwa miesiące temu przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Teraz okres na jaki będzie miał zatrzymane uprawnienia do kierowania wydłuży się do 6 miesięcy.  W związku z powyższym policjanci sporządzili dokumentację i niebawem mężczyzna za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem.

Przypominamy treść art. 94 kodeksu wykroczeń:

[Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia]

§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Przypominamy !

Kierowca który przekroczy prędkość w obszarze zabudowanym o co najmniej 50 km/h, straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli, pomimo utraty prawa jazdy, taka osoba będzie nadal poruszała się samochodem i zostanie zatrzymana przez Policję, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Jeśli to nadal nie zniechęci kierowcy - ryzykuje on utratą uprawnień i ponownym przystąpieniem do egzaminu.

Powrót na górę strony