Potrącenie mężczyzny na przejściu dla pieszych
Węgorzewscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w Węgorzewie przy ul. Zamkowej. W wyniku potrącenia na przejściu dla pieszych ranny został 51-letni mężczyzna. Kierujący pojazdem marki Opel był trzeźwy. Mieszkaniec Węgorzewa z obrażeniami nogi został przetransportowany do szpitala w Giżycku. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi w pobliżu przejść dla pieszych.
Do wypadku doszło we wtorek (23.01.2024 r.) około godz. 17:00 w miejscowości Węgorzewo przy ul. Zamkowej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący pojazdem marki Opel, nie zauważył mężczyzny na przejściu dla pieszych i potrącił go. W wyniku zdarzenia 51-letni mieszkaniec Węgorzewa z obrażeniami nogi został przetransportowany do szpitala w Giżycku. Badanie alkomatem wykazało, że 70-letni kierowca był trzeźwy. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności i przyczyny potrącenia.
Kierowcy – obowiązki wobec pieszych
Przepisy regulują zachowania kierujących pojazdami względem osób pieszych. Kierowcy pojazdów są zobowiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście. W przypadku naruszenia tych przepisów kierowcom grożą dotkliwe konsekwencje.
Piesi – ich prawa i obowiązki
Każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Nie zwalnia to jednak pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Jest szczególnie niebezpieczne zimą, kiedy warunki na drodze zwykle są trudne.
Pieszego obowiązuje też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Zarówno pieszy, jak i kierowca mają rzeczywisty wpływ na to, co zdarzy się na przejściu dla pieszych. Tak niewiele trzeba, by przejścia stały się bezpieczne. Wystarczy, by obie grupy - piesi jak i kierowcy - zastosowali się do trzech prostych zasad. Przed przejściem:
- zwolnij
- rozejrzyj się
- przejdź/ przejedź bezpiecznie