Reaguj, działaj, ratuj – Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca z węgorzewską policją
Jak się zachować, gdy ktoś straci przytomność, a następnie jego serce nagle przestanie bić? Jak udzielić pierwszej pomocy? Na te i inne pytania mogli dziś otrzymać odpowiedz uczniowie II klasy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie. Tam pod okiem policjantki młodzież uczyła się jak odpowiednio reagować w sytuacji zagrożenia życia. Działania te związane były z obchodzonym 16 października Światowym Dniem Przywracania Czynności Serca.
Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca – święto te obchodzimy od 2013 roku. Jego inicjatorem jest Europejska Rada Resuscytacji, która za pomocą tej okazji chce zapoznać jak największą liczbę osób z podstawowymi zasadami resuscytacji. Kiedy może przydać się ta wiedza? Kiedy mamy z przypadkiem nagłego zatrzymania krążenia? Taka sytuacja może zdarzyć się wszędzie – w naszym domu, pracy, na ulicy. Zatrzymanie serca może prowadzić do nieodwracalnego niedotleniania mózgu, a w najgorszym przypadku do śmierci. Dlatego natychmiastowa pomoc jest konieczna. Wykonanie resuscytacji na miejscu zwiększa szanse na przeżycie 2-3 krotnie, niestety podejmuje się ją za rzadko - tylko raz na 5 przypadków. Właśnie dlatego węgorzewscy policjanci aktywnie włączyli się w obchody tego święta. Aby przekonać młodzież, że udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne i daje ogromną satysfakcję asp. sztab. Agnieszka Filipska spotkała się z uczniami klasy II a Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie. Podczas zajęć przybliżyła podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak postępować z osobą nieprzytomną, jak sprawdzić podstawowe parametry życiowej, jak prawidłowo wykonywać masaż serca oraz co to jest defibrylator i jak go użyć. Uczniowie zdobytą wiedzę doskonalili na fantomie.
Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności, pozwolą każdemu z uczestników spotkania, w sytuacji zagrożenia życia podjąć właściwa reakcję.