Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Węgorzewscy policjanci w niecałą godzinę odnaleźli zagubiony telefon i pieniądze – pamiętaj zabranie cudzej rzeczy jest karalne

Pomimo panującego przekonania ”znalezione-nie kradzione”, karalnym jest zabranie dla siebie znalezionej cudzej rzeczy. Jako znalazcy jesteśmy zobowiązani niezwłocznie powiadomić o fakcie znalezienia cudzej rzeczy jej właściciela, a jeśli go nie znamy to Policję lub właściwego Starostę. Doskonałym przykładem może być wczorajsza sytuacja, która miała miejsce w powiecie węgorzewskim. Tam jeden z turystów zostawił na dachu pojazdu telefon komórkowy wraz z pieniędzmi i odjechał. Kiedy się zorientował, że nie ma tych przedmiotów, powiadomił o tym policję. Funkcjonariusze w ciągu niespełna godziny znaleźli utracone rzeczy. Ich nowy właściciel właśnie wybierał się na komendę.

Pobyt na mazurach to wspaniały wypoczynek dla całej rodziny. Piękna pogoda sprzyja urlopowiczom. Jednak czasami zdarzają się takie sytuacje, które potrafią zepsuć te chwile relaksu. Tak było wczoraj( 24.08.2023r. ), kiedy jeden z turystów wyjeżdżając z plaży zostawił na dachu pojazdu telefon komórkowy wraz z pieniędzmi. Kiedy się zorientował, że nie ma komórki, wrócił na miejsce, jednak nie było po niej śladu. O fakcie tym mieszaniec powiatu bydgoskiego powiadomił węgorzewską policję. Sprawne działanie funkcjonariuszy wydziału kryminalnego doprowadziło do odnalezienia zagubionych rzeczy w niespełna godzinę. Kiedy policjanci zapukali do drzwi 69-latka mężczyzna oświadczył, że właśnie wybierał się na komendę, by zwrócić znalezione rzeczy. Cała historia turysty zakończył się szczęśliwie, z nauczką na przyszłość, aby bardziej dbać o swoje rzeczy, ponieważ w pierwszej kolejności jako właściciele odpowiadamy za nie sami.  

Policja przypomina !!!

Każdy kto znalazł cudzą rzecz lub na przykład zabłąkane zwierzę, jest zobowiązany w ciągu dwóch tygodni od dnia jej znalezienia do zawiadomienia o tym fakcie Starosty lub Policji, albo w inny możliwy sposób poszukania jej właściciela. Można na przykład zamieścić ogłoszenie w Internecie, prasie lub umieścić  własne ogłoszenie w miejscach publicznych do tego przeznaczonym.

Pamiętaj: Nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujemy przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 500 zł, popełniania się wykroczenie. W sytuacji gdy jej wartości przekracza kwotę 500 zł, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa.

Wykroczenie to może być popełnione zarówno w sposób umyślny, jak i nieumyślny. Naturalnie może je popełnić każda osoba, która znajdzie cudzą rzecz lub przybłąkane zwierzę.

Przydatne przepisy: Ustawa o rzeczach znalezionych, art. 186 Kodeksu cywilnego, art. 125 Kodeksu wykroczeń, art. 284 Kodeksu karnego.

  • znalezione pieniądze i telefon
Powrót na górę strony