Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za nami konferencja i rozstrzygnięcie konkursu pn. „Hejtowi stanowczo NIE”

W Węgorzewie odbyła konferencja pn. „Hejtowi stanowczo NIE”. Organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie, przy współudziale Szkoły Podstawową nr. 2 w Węgorzewie oraz Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgorzewie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Starosta Powiatu Węgorzewskiego oraz Burmistrz Węgorzewa. W konferencji wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele ze szkół powiatu węgorzewskiego oraz rodzice. Spotkanie rozpoczęło się od rozstrzygnięcia konkursu filmowe i wręczenia nagród laureatom.

Świat wirtualny kusi swoimi możliwościami i pozwala na szybkie i sprawne zaspokajanie wielu potrzeb. Niesie jednocześnie wiele zagrożeń, szczególnie dla najmłodszych użytkowników Internetu, narażając ich na styczność z hejtem, mową nienawiści i innymi formami cyberprzemocy. Odmienne poglądy, szkolne nieporozumienia, konflikty rówieśnicze, przenoszone niejednokrotnie ze świata realnego, powodują lawinę wulgarnych, uwłaczających komentarzy wymierzonych w inne osoby. Budzą lek, strach, poczucie wykluczenia u osób atakowanych. Stres związany z przeżywaniem ataków hejterów w skrajnych przypadkach może prowadzić do depresji, a nawet myśli samobójczych. W celu przeciwdziałania tym zjawiskom i promowania wśród młodzieży zasad równego traktowania się bez hejtu i mowy nienawiści oraz zwiększenie świadomości jak dużym problemem w ówczesnych czasach jest hejt Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie podjęła kompleksowe działania. Uwieńczeniem ich była konferencja  pn. „Hejtowi stanowczo NIE”, która odbyła się 25 kwietnia 2023 r o godz. 13:00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Węgorzewie. Współorganizatorami przedsięwzięcia była Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgorzewie oraz Szkoły Podstawową nr. 2 w Węgorzewie.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął nadinspektor Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Pani Marzenna Supramowicz Starosta Powiatu Węgorzewskiego oraz Pan Krzysztof Kołaszewski Burmistrz Węgorzewa. Przedsięwzięcie zostało sfinansowana przez Starostwo Powiatowe w  Węgorzewskie oraz Urząd Miasta w Węgorzewie, którzy ufundowali nagrody w konkursie filmowym. Konferencja adresowana była do nauczycieli ze szkół powiatu węgorzewskiego oraz rodziców.

Wydarzenie rozpoczęło się od rozstrzygnięcia konkursy na film krótkometrażowy, skierowany do uczniów klas siedem-osiem szkół podstawowych  oraz klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Konkurs ten dotyczył tematyki związanej z hejtem wśród młodzieży. Wpłynęło wiele prac i jury miało bardzo trudną decyzję do podjęcia wyłaniając laureatów. Wszystkie filmy zasługiwały na nagrodę, ponieważ każdy z nich doskonale odzwierciedlał problemy z jakimi borykają się uczniowie. 

Laureaci Konkursu :

I MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr. 2 w Węgorzewie, film ,,Nie hejtuj”:

-  Michalina Tryk

- Martyna Noga

- Amelia Grzmil

II MIEJSCE: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie, film  ,,Cyberprzemoc – pomyśl zanim coś napiszesz”

- Natalia Rostecka

- Idalia Horodko

- Maciej Kujawski

- Wiktor Mróz

III MIEJSCE: Szkoła Podstawowa w Sobiechach, film ,,Hejt zabija”

- Kinga Karpińska

- Maria Kącka

- Hanna Mróz

- Karolina Rajkowska.

Po rozdaniu nagród nastąpiła cześć przeznaczona dla nauczycieli oraz rodziców. Pierwszym prelegentem był pan Radosław Gruss, Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie. Mówił o współczesnych zagrożeniach zdrowotnych dzieci i młodzieży w kontekście nowych trendów. Kolejne wystąpienie należało do nadkomisarza Konrada Kordalewskiego eksperta w dziedzinie tematyki mowy nienawiści i cyberprzemocy z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Pan nadkomisarz wystąpił z tematem prelekcji ,,  Cyberprzemoc, stalking, cyberbulling”. Następnie Pana Krzysztofa Szczesiul Kierownika Zespołu Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Giżycku przybliżył charakterystykę najczęstszych spraw dotyczących nieletnich i środków wychowawczych wobec ich stosowanych. Jako ostatni prelegent głos zabrał Leszka Dowgiałło, trenera Centrum Edukacji i Rozwoju PROGRESOWNIA. z tematem ,,Jak nie wylać dziecka z kąpielą – rozpoznanie oznak problemów oraz systemy zaradcze”.

Na zakończenie gospodarze przedsięwzięcia wręczyli podziękowania osobom dzięki, którym możliwe był przeprowadzenie spotkania oraz prelegentom, którzy podzielili się ze słuchaczami swoim cennym doświadczeniem w dziecinie hejtu wśród młodzieży.

  • nadkom. Marcin Karmowski
  • st. asp. Agnieszka Filipska
  • Pan Krzysztof Kołaszewski
  • wręczenie nagród
  • laureaci konkursu
  • Pan Cezary Tryk
  • zaproszeni goście
  • Pan Jarosław Gruss
  • Pan Krzysztof Szczesiul
  • Pan Leszek Dowiałło
  • wręczenie podziękowań

Film konkurs_hejt.mp4

Pobierz plik konkurs_hejt.mp4 (format mp4 - rozmiar 31.05 MB)

Powrót na górę strony