Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego - Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Od kilku lat kraje Unii Europejskiej obchodzą 25 maja Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Od 5 lat organizujemy go także w Polsce. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki. Pamiętamy o dzieciach - tych odnalezionych tragicznie i tych, których być może już nigdy nie odnajdziemy. Solidaryzujemy się z ich bliskimi i próbujemy zrozumieć ich ból.


 

Głównym celem Dnia jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Chcemy także przypominać o potrzebie działań profilaktycznych. Ilość zaginięć dzieci może się obniżyć tylko w efekcie konsekwentnych i długofalowych działań realizowanych przez instytucje europejskie, agendy rządowe, szkoły, organizacje społeczne, policję.

W tym roku ITAKA obchodzi 10 urodziny. Jako dziesięciolatek chcemy wzmocnić naszą skuteczność w poszukiwaniu zaginionych dzieci. Naszą rocznicę świętujemy więc poprzez otwarcie nowego programu ITAKI: 116 000 – telefon w sprawie zaginionego dziecka. Na numer 116 000 można dzwonić się bezpłatnie przez całą dobę z każdego telefonu w Polsce (stacjonarnego i komórkowego). Telefon 116 000 wspiera technologicznie Telekomunikacja Polska.

  • Każdego roku w Dniu Dziecka Zaginionego przypominamy kilka podstawowych zasad dla rodziców, których przestrzeganie powinno uchronić dziecko przed zaginięciem. Pobierz >
  • Zachęcamy także pedagogów i nauczycieli do zorganizowania lekcji wychowawczej o ucieczkach dzieci z domu. Pobierz scenariusz >
 

W 2009 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego organizujemy:

  • Wielki Rodzinny Piknik ITAKI w Warszawie na Agrykoli (24 maja). Więcej >
  • Konferencję we współpracy z Komendą Główną Policji (25 maja). Więcej >

Patronat honorowy nad obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rzecznik Praw Dziecka, Komendant Główny Policji i Prezydent m.st. Warszawy.

Powrót na górę strony