Dzieci z dzielnicowym przekonywały przechodniów o potrzebie używania elementów odblaskowych
,,Teraz Pani założy odblask, żeby była Pani bezpieczna” - takie słowa mogli usłyszeć wczoraj dorośli od dzieci. W miejscowości Radzieje dzielnicowi zorganizowali dla uczniów Szkoły Podstawowej nietypowe zajęcia. To właśnie oni uczyli dorosłych o tym, że odblaski mogą uratować życie. Maluchy wczuły się w rolę nauczycieli, zaś dorośli uważnie słuchali ich porad. A wszystko w ramach trwających działań pn. ,,Bezpieczna droga do szkoły'' oraz akcji ,,Świeć przykładem - bądź widoczny''.
Dzielnicowi to Policjanci, którzy bardzo chętnie biorą udział w spotkaniach mających na celu poprawę bezpieczeństwa na podległym mu terenie. Wczoraj mundurowi zorganizowali nietypową akcję, w ramach działań pn. ,,Bezpieczna droga do szkoły'' oraz akcji ,,Świeć przykładem - bądź widoczny''. Dzielnicowi zaczęli od spotkania z uczniami klas I i II Szkoły Podstawowej w Radziejach w trakcie, której rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie na drodze. Tematem przewodnim były elementy odblaskowe i ich ogromne znaczenie w trakcie poruszania się po drodze. Następnie każdy z uczniów otrzymał odblaskowy worek wypełniony odblaskowymi elementami. Kolejna cześć lekcji odbyła się w plenerze. Dzieci w trakcie spaceru po miejscowości Radzieje rozdawały odblaski przechodniom. Młodzi bardzo zaangażowali się w działania i oprócz wręczenia upominków ratujących życie skrupulatnie tłumaczyli do czego one służą oraz przekonywali, że warto je używać kiedy jest ciemno. Nie zabrakło również praktycznej lekcji nauki przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Policja przypominana podstawowe zasady, które należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie. W pozostałych przypadkach piesi są obowiązani iść jeden za drugim.
Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest jednak dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100m. Warto pamiętać, że w przypadku gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100m od wyznaczonego przejścia przechodzenie dozwolone jest również na tym skrzyżowaniu.
Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne.
Przechodząc przez jednię należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.
Należy pamiętać, że nie wolno :
- wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych;
- wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- przebiegać przez jezdnię.
Przypominamy o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub w specjalnych urządzeniach przytrzymujących, tzw. podstawkach. Dziecko mające mniej niż 150cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka. Zarówno foteliki jak i podstawki muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli na tylnym siedzeniu przewozimy dwoje dzieci w fotelikach lub podstawkach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie trzeciego dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, na tylnym siedzeniu. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko minimalnego wieku 3 lat.