Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętaj - płatność cudzą kartą to przestępstwo!

Dokonanie płatności kartą bankomatową w formie tzw. płatności zbliżeniowej przez osobę nieuprawnioną, która weszła w jej posiadanie wbrew woli jej właściciela, stanowi przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności nawet do lat 10. Przekonał się o tym 25-letni mieszkaniec gminy Budry.

Najczęściej łupem złodziei padają telefony, saszetki i portfele, a wraz z nimi także karty płatnicze. System popularnych płatności zbliżeniowych niestety nam w tym przypadku nie sprzyja, gdyż wielokrotnie, zanim ofiara zorientuje się, że została okradziona złodziej zdąży "wyczyścić" jej konto.

Dlatego też pamiętajmy, aby mieć się na baczności i "dmuchać na zimne". Ze zdwojoną uwagą pilnować należy torebek i kieszeni, szczególnie wówczas, gdy przebywamy w sklepie, na targowisku, czy korzystamy ze zbiorowego transportu. Pamiętajmy również o tym, że kiedy damy się "złowić" złodziejom będziemy zmuszeni nie tylko wyrobić nowe dokumenty, zablokować  konto, ale i niestety pogodzić się z tym, że ktoś uszczuplił nasz budżet.

Amatorzy cudzego mienia powinni natomiast liczyć się z tym, że w przypadku kradzieży kart i nieuprawnionego korzystania z nich mogą zostać surowo ukarani. Przekonał się o tym 25-letni mieszkaniec gminy Budry.

14 listopada br. węgorzewscy policjanci przyjęli zawiadomienie od kobiety, z którego wynikało, że ktoś przywłaszczył jej portfel, w którym znajdowała się karta bankomatowa oraz pieniądze. W konsekwencji z konta bankowego pokrzywdzonej sprawca dokonał ,,zbliżeniowo” zapłaty kartą za zakupy w sklepie.  Funkcjonariusz prowadzący postępowanie wytypował podejrzanego. Zebrany materiał dowodowy potwierdził, że to właśnie 25-latek przywłaszczył portfel, a następnie za pomocą karty bankomatowej płacił „zbliżeniowo” za zakupy. Za ten czyn mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do mieszkańców, aby w przypadku utraty czy kradzieży dokumentów, karty bankomatowej, poinformować placówkę bankową. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas oszczędności, czy posłużył się naszymi dokumentami.