Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźmy odpowiedzialni za kierownicą!

W trakcie ogólnopolskich działań policyjnych „ZNICZ”, na głównych trasach regionu, drogach dojazdowych do miast, w okolicach wszystkich cmentarzy, policjanci drogówki wspomagani przez innych funkcjonariuszy, dbają o bezpieczeństwo podróżujących. Kierowcy jednak muszą pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności to oni sami odpowiadają za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Niestety są wśród nich tacy, którzy o bezpieczeństwie podczas jazdy myślą w ostatniej kolejności.

To my sami także decydujemy o swoim bezpieczeństwie!

Policjanci przy każdej możliwej okazji apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożność, o uważną jazdę, stosowanie się do znaków drogowych, a przede wszystkim - o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niewsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 1 rok, wysoką grzywnę oraz świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys zł. Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości od listopada 2013 roku jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu do 30 dni oraz grzywny do 5 tysięcy złotych. Ponadto sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju. Policjanci apelują o rozsądek i trzeźwość za kółkiem! Jeśli widzisz pijanego kierowcę zadzwoń pod numer 997 lub 112 i zgłoś ten fakt policji.

To od nas samych zależy czy bezpiecznie dojedziemy do celu. Przewidujmy co może zdarzyć się na drodze. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo. W czasie przygotowań do obchodów Wszystkich Świętych powinniśmy być szczególnie wyczuleni na zmieniające się szybko warunki atmosferyczne. Pośpiech, a co za tym idzie rozdrażnienie nie są odpowiednimi towarzyszami w podróży. Pamiętajmy, że lepiej dojechać całym i zdrowym do celu, niż pędzić, ponieważ efektem pośpiechu może być niestety utrata zdrowia lub nawet życia.

Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg. Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Przypominamy, że wzmożone policyjne działania związane z akcją „ZNICZ 2017” trwać będą do 2 listopada. W najbardziej newralgiczny dzień – w środę 1 listopada - policjanci będą kierować ruchem pojazdów w obrębie najbardziej obleganych cmentarzy. W tym dniu wprowadzone zostały również zmiany organizacji ruchu, z którymi należy zapoznać się przed przyjazdem na cmentarze. Tam, gdzie to możliwe, policjanci zalecają korzystanie z komunikacji miejskiej.

 

Powrót na górę strony