Aktualności

Zazdrość zaprowadziła stalkera na 3-miesiące do aresztu

Zarzut stalkingu, gróźb karalnych oraz zmuszenia funkcjonariusza publicznego do przedsięwzięcia prawnej czynności służbowej usłyszał 47-letni mieszkaniec Łodzi. Z ustaleń węgorzewskich policjantów wynikało, że mężczyzna swoją ofiarę poznał przez Internet. Gdy po jakimś czasie kobieta nie chciała kontynuować znajomości, nie zgodził się na to. Zaczął dręczyć ją i jej córki telefonami, a także grozić jej m.in. pozbawieniem życia, podłożeniem bomby i porwaniem dzieci. 47-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Na okres 3 miesięcy został tymczasowo aresztowany 47-letni mieszkaniec Łodzi. Jak ustalili śledczy, mieszkanka Węgorzewa poznała go przez Internet. Po kilku miesiącach okazało się, że mężczyzna jest bardzo zazdrosny i kobieta jest przez niego nieustannie kontrolowana. Kiedy pokrzywdzona chciała zerwać znajomość definitywnie, adorator nie wyobrażał sobie tego. Mężczyzna zaczął coraz częściej do niej dzwonić, wysyłać setki smsów, grożąc przy tym pozbawieniem życia. Kiedy to nie przyniosło zamierzonego skutku 47-latek w całą historię wmieszał jej córki oraz znajomych z pracy. Podejrzany wydzwaniał wielokrotnie do rodziny kobiety, grożąc porwaniem ich dzieci oraz podłożeniem bomby. Mieszkaniec Łodzi wydzwaniając do jej zakładu pracy, kierował groźby pod adresem pokrzywdzonej, jak również chciał zmusić dyrektora do zmiany miejsca pracy kobiety albo jej zwolnienia.

Zebrany w tej sprawie materiał dowody dał podstawy do przedstawienia zatrzymanemu 47–latkowi zarzutu stalkingu, gróźb karalnych oraz zmuszenia funkcjonariusza publicznego do przedsięwzięcia prawnej czynności służbowej.

Mężczyzna przyznał się do części zarzucanych mu czynów. Decyzją sądu został on tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za popełnienie tych przestępstw grozi mu kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 190a kodeksu karnego:

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.