Aktualności

Dozór, zakaz zbliżania i kontaktowania się za znęcanie wobec 67-letniego sprawcy przemocy domowej

Dozór policyjny, zakaz kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego. Taki środek zapobiegawczy decyzją prokuratora, zastosowano wobec 67-letniego mieszkańca gminy Pozezdrze. Mężczyzna od kilku lat znęcała się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj (23.06.2020) w Prokuraturze Rejonowej w Giżycku 67-latek usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad żoną. W zgromadzonym materiale dowodowym przez funkcjonariuszy wynika, że mężczyzna od kilku lat miał znęcać się psychicznie i fizycznie nad kobietą. Wszczynał awantury, wyzywał ją, szrapał za ubrania i groził pozbawieniem życia. Prokurator wydał postanowienie o zastosowaniu wobec mieszkańca gminy Pozezdrze policyjnego dozoru oraz zakazu kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonej jak równiez opuszczenia lokalu mieszkalnego.

Mieszkaniec gminy Pozezdrze został zatrzymany kilka dni wcześniej po tym jak wszczął awanturę za to, że żona nie chciała ugotować mu niedzielnego obiadu. W odwecie, za to małżonek wyrzucił z domu butlę gazową, a część ugotowanego posiłku wyniósł psom. Jakby tego było mało, zaczął wyzywać żonę słowami wulgarnymi, popychać i szarpać za ubrania grożąc, że ją zabije. Przerażona kobieta wezwała na pomoc policję. Funkcjonariusze zbadali mężczyznę policyjnym alkomatem. Okazało się, że miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Jego zachowanie zagrażało bezpieczeństwu innych osób, dlatego noc spędził w policyjnej celi. Interweniujący funkcjonariusze objęli rodzinę procedurą Niebieskiej Karty.

Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.