Uwaga na jesienne utrudnienia na drogach - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Węgorzewie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na jesienne utrudnienia na drogach

Częste opady deszczu, wiatr, spadające na jezdnię liście, błoto, marznący deszcz, czy też nisko świecące i oślepiające słońce są czynnikami, które zdecydowanie wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Opady atmosferyczne, czy zalegające na jezdni liście powodują zmniejszenie przyczepności pojazdów, co w połączeniu z nadmierną prędkością może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Okres jesienny powoduje też często zmiany samopoczucia i brak koncentracji. Pamiętajmy, samochód bez przyczyny sam nie wpada w poślizg. Winę najczęściej za to ponosi człowiek. Bezpieczeństwo, a co za tym idzie, nasze zdrowie i życie - leży w naszych rękach.

Jesień, to trudny okres na drogach. To nie tylko zmiany w przyrodzie, ale również w samopoczuciu człowieka, co wiąże się często m.in. z przygnębieniem i problemami z koncentracją. Okres ten charakteryzuje się również obniżeniem widoczności, często nagłymi zmianami warunków atmosferycznych.

Szybko zapada zmierzch. Jezdnie mogą być śliskie z uwagi na występujące opady atmosferyczne, czy też spadające liście, które gnijąc, tworzą śliską maź. Często występują mgły, a wiec widoczność jest ograniczona. Mogą wystąpić problemy z prowadzeniem pojazdu i oceną odległości. W takich warunkach, zbyt mocne hamowanie, zbyt mocny i nagły skręt kierownicą, czy też zbyt szybka jazda na śliskiej nawierzchni, mogą doprowadzić do wypadku.

Pamiętajmy, że samochód bez przyczyny, sam nie wpada w poślizg. Winę za to najczęściej ponosi człowiek. Przy śliskiej nawierzchni, szczególnie, gdy jedziemy samochodem ciężarowym, autobusem, całkowita droga hamowania może wzrosnąć 2, a nawet 3 – krotnie. Dlatego zwiększmy odstęp od pojazdu poprzedzającego. Dostosujmy prędkość do warunków drogowych. Niech to będzie prędkość, zapewniająca nam panowanie nad pojazdem. Nie zawsze prędkość dozwolona znakiem na danym odcinku drogi, przy śliskiej nawierzchni, będzie prędkością bezpieczną.

Jesienią coraz szybciej zapada zmrok, a więc pamiętajmy jako piesi o odblaskach. Obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym.

Nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne, ale możemy również zadbać o nasze bezpieczeństwo, chociażby przeprowadzając kontrolę świateł, dbając o czystość szyb w pojazdach czy też sprawność wycieraczek.

Policja apeluje o rozwagę, rozsądek i postępowanie zgodnie z przepisami prawa. Bezpieczeństwo, a co za tym idzie, nasze zdrowie i życie - leży w naszych rękach.